Fontosabb logók
Annak érdekében, hogy a vásárlók könnyen el tudják dönteni, hogy bizonyos kozmetikumokra mi igaz, milyen feltételeknek felelnek meg, a kozmetikai termékek csomagolására különböző logókat helyezhetnek el. Ahhoz, hogy egy termékre ezek az ábrák felkerülhessenek, mind a terméknek, mind pedig a cégnek, esetleg a céggel kapcsolatban álló más gazdasági szervezeteknek is szigorú ellenőrzéseken kell átesniük.
Az alábbiakban összegyűjtöttem, de leginkább egységesítettem a tudatos vásárláshoz szükséges legfontosabb logókat és azoknak rövid leírását.
Leaping Bunny
A Leaping Bunny program biztosíték arra, hogy termékfejlesztés egyik szakaszában sem végeztek állatkísérleteket. Ennek biztosítékai a rendszeres, szigorú és független ellenőrzések.
Az "ugró nyuszi" egyedülálló, mivel ez a minőségpecsét az első nemzetközi kezdeményezés az állatkísérlet mentes kozmetikumok előállítása terén, egy globális állatjólléti politikát képvisel.
Cruelty Free (PETA)
A PETA minősített termékek vásárlásával segít megvédeni a nyulakat, egereket, tengerimalacokat, patkányokat és más állatok az állatkísérletektől és az élethosszig tartó szenvedéstől. A PETA logó csak az azokra termékekre kerül, amelyeket állatokkísérlet mentesek.
IHTK - állatkísérlet mentes kozmetikumok
Az IHTK egy nemzetközi bejegyzett védjegy. 1979 óta az állatkísérlet ellenes dekoratív kozmetikumok, mosó- és tisztítószerek központjában a szigorú előírásokat követő Német Állatvédő Egyesület áll. A megfeleltséget a Német Állatvédő Egyesületnél mindig újra átvizsgálják. A jogsértésért magas bírságot szabnak ki.
A minősített termékeknek garantálniuk kell, hogy:
- a fejlesztés és a végtermékek gyártását állatkísérlet mentesen végzezték,
- 1979/01/01 után nem lett olyan nyersanyag feldolgozva, amely állatokon tesztelt
- nem találni olyan felhasznált nyersanyagot, amely állatkínzással vagy halott állatból nyertek ki (pl nyérc olaj, bálnazsír, cibet olaj, teknősbéka olaj, selyem, bíbortetű festéke). Nem tartoznak ide az állatok által előállított nyersanyagok, mint a méhviasz, méz, tejtermékek vagy gyapjú zsír.
- nem lehetnek gazdasági függésben más cégekkel, amelyek állatkísérleteket végeznek.
Not Tested On Animals minősítés
"Choose Cruelty Free" (CCF) egy független, non-profit szervezet, amely a vállalatok erőszakmentességét vizsgálja..
Az címke odaítélési szempontjai:
- Egy állat halálát sem okozhatja egy összetevő sem.
- Egy összetevőt sem szabad az állatból kinyerni (fájdalom vagy rossz közérzet).
- Egy összetevőt sem szabad vadon élő állatból kinyerni.
- A szőrmeipar vagy a vágóhidak egyetlen mellékterméke sem használható fel. (Tehát, akkor sem, ha az állatokat más céllal ölték meg).
- Sem a gyártó vállalat, sem a hozzá kapcsolódó cégek nem használhatnak fel olyan összetevőket (minden termékre érvényes), amelyeket bármely állaton teszteltek. Ennek legalább 5 évvel az akkreditáció iránti kérelem beadása előtt érvényesülnie kell.
BDIH - ellenőrzött natúrkozmetikumok
A BDIH minősítéssel ellátott termékek szigorú kritériumok alapján független és folyamatos ellenőrizve vannak. A BDIH (Bundesverband deutscher Industrie- und Handelsunternehmen ' Német Gyógyászati, Reformárú és Testápolószerek Gyártóinak Ipari és Kereskedelmi Szövetsége) egy non-profit szervezet. A kötelező feltételek meglétének vizsgálatát egy semleges ellenőrző intézet végzi és saját védjegyével dokumentálja. Az irányelv fő célja, hogy a kritériumok kialakításával megakadályozzák a fogyasztók félreveztését.
Kritériumok:
- Növényi nyersanyagoknak minősített, ökológiai anyagoknak kell lennie.
- Állati eredetű nyersanyagok, amelyek állatok által termeltek (például tej, méz) megengedettek. Állati eredetű nyersanyagok, amelyek halott álltokból származnak (pl nyérc olaj, emu olaj, állati zsírok) nem megengedettek.
- Mind a temelés, mind a fejlesztés és a végtermékek vizsgálata állatkísérlet menetes
- A nyersanyagok, amelyek 1988 óta jelen voltak a piacon, csak akkor használhatók, ha azok állatokon nem teszteltek.
- A natúrkozmetikumok termelése során a fizikai eljárások, beleértve a víz, a növényi alkohol, a szén-dioxid, a növényi zsírok és olajok továbbá az ezekből származó glicerin extrakció mellett az enzimatikus és biológiai módszerek is megengedtek, mivel ezek előfordulnak a természetben .
- A természetes kozmetikumok előállításához felhasználhatók olyan emulgeálószerek és tenzidek, amelyeket hidrolízis, hidrálás, észterezés vagy az észterek lebontása (hidrolízis) útján az alábbi természetes anyagokból nyertek: zsírok, olajok, viaszok,lecitin, lanolin, mono-, oligo- és poliszaharidok, valamint fehérjék és lipoproteinek.
A következő anyagok nem használhatók:
- szintetikus, szerves színezőanyagok, szintetikus illatanyagok, etoxilezett nyersanyagok, szilikonok, paraffin és más kőolajtermékek
- A termékek mikrobiológiai biztonsága érdekében a természetes tartósító rendszereken kívül csak meghatározott természetazonos tartósítószerek engedélyezettek, amelyeket azonban külön kell tanúsítani.
- A természetes illatanyagok engedélyezési feltételeit az ISO 9235 szabvány tartalmazza.
- A növényi és állati eredetű nyersanyagok és a végtermékek ionizáló sugárzása nem megengedett.
NaTrue - natúrkozmetikumok
Natrue egy nemzetközi, non-profit szervezet, amelynek középpontjában a natúr- és biokozmetikumok állnak. A közös cél, hogy a természetes bőrápolók támogassank és védjenek. A lobbi munka mellett, jogilag definiálják a natúrkozmetikumokat, valamint a jó minőségű, környezetbarát alapanyagokat a Natrue saját címkével jelöli.
Ez a címke alapvetően garantálja:
- Egy finom termelési folyamat
- Környezetbarát gyakorlat
- Nem tartalmaz szintetikus illatanyagokat és színezékeket, petrolkémiai hozzávalókat (paraffin, PEG, -propilén, - alkilén, stb), szilikon olajat vagy származékait, genetikailag módosított összetevőket (EU-előírás)
- Nem éri besugárzás a végtermékeket vagy a növényi összetevőket
- Állatokon nem tesztelt
Natural Cosmetics (korábban Natrue *) minősítés azt is jelenti, hogy az összetevőknek természetesnek kell lennie, de nem kell ellenőrzött biogazdálkodásból származnia.
NaTrue - Natúrkozmetikai bio összetevőkkel
Ez a címke alapvetően garantálja:
- Egy finom termelési folyamat
- Környezetbarát gyakorlat
- Nem tartalmaz szintetikus illatanyagokat és színezékeket, petrolkémiai hozzávalókat (paraffin, PEG, -propilén, - alkilén, stb), szilikon olajat vagy származékait, genetikailag módosított összetevőket (EU-előírás)
- Nem éri besugárzás a végtermékeket vagy növényi összetevőket
- Állatokon nem tesztelt
Natural Cosmetics with Organic Portion minősítés (korábban Natrue **) azt is jelenti, hogy az összetevők legalább 70%-a bio mezőgazdaságból vagy ellenőrzött vadon gyűjtött növényekből származik
NaTrue -biokozmetikumok
Natrue egy nemzetközi, non-profit szervezet, amelynek középpontjában a natúr- és biokozmetikumok állnak. A közös cél, hogy a természetes bőrápolók támogassank és védjenek. A lobbi munka mellett, jogilag definiálják a natúrkozmetikumokat, valamint a jó minőségű, környezetbarát alapanyagokat a Natrue saját címkével jelöli.
Ez a címke alapvetően garantálja:
- Egy finom termelési folyamat
- Környezetbarát gyakorlat
- Nem tartalmaz szintetikus illatanyagokat és színezékeket, petrolkémiai hozzávalókat (paraffin, PEG, -propilén, - alkilén, stb), szilikon olajat vagy származékait, genetikailag módosított összetevőket ( EU-előírás)
- Nem éri besugárzás a végtermékeket vagy növényi összetevőket
- Állatokon nem tesztelt
Az Organic Cosmetics minősítés (korábban Natrue ***) azt is jelenti, hogy az összetevők 95%-a bio mezőgazdaságból vagy ellenőrzött vadon gyűjtött növényekből származik.
Vegan
Vegán természetes kozmetikumok állatokon nem teszteltek, semmilyen állati eredetű összetevőt, illetve állatok által előállított nyersanyagot (pl. méz vagy tej) sem tartalmazhatnak.
Vegan Society
A Vegan Society logója által jelölt termékek garantáltan vegánok. Mind a termék mind a gyártási folyamat nem tartalmaz állati eredetű összetevőt, illetve állatkísérlet mentes. Továbbá semmilyen gyártási folyamatnál nem használható fel genetikailag módosított szervezet(GMO).
További információkért lásd vegansociety.com .
ccpb minősítés
A ccpb fő feladata a termékek ellenőrzése és minősítése az élelmiszer, textília, háztartás és kozmetika területén.
Különbséget kell tenni két cimke között:
- COSMETICI Biologici (bio kozmetikumok)
- COSMETICI Naturali
A következő szabványoknak kell megfelelni mindkét cimke esetében:
- Az összetevők legalább 95% -ban természetes eredetűek.
- A természetes eredetű, feldolgozott termékek esetében csak pontosan meghatározott eljárásokat szabad alkalmazni.
- Szintetizált termékek jól definiált pozitív lista alapján.
- A minősítésnek a terméken jól felismerhetőnek és érthetőnek kell lennie. A "természetes" szó nem használható a fogyasztó megtévesztésére. A felhasználási dátumnak, a névnek és a gyártónak a csomagoláson felismerhetőnek kell lennie, valamint tiszteletben kell tartani a csomagolás egyéb szabályait, hogy a fogyasztónak maximális átláthatóságot biztosítson.
- A felhasznált nyersanyagok származását és szállítási útvonalát dokumentálni és ellenőrizni kell.
- A termék csomagolását a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani és lehetőség szerint újrahasznosíthatónak kell lennie. Ezen kívül bizonyos higiéniai normákat is tiszteletben kell tartani.
- A termék radioaktív besugárzása, valamint GMO használata tilos.
- Az állati összetevők csak akkor engedélyezettek, ha az állatnak nem kell szenvednie vagy meghalnia érte.
A COSMETICI Biologici cimkének egyéb előírásoknaknak is meg kell felelnie és a termékeknek bizonyos arányban bio összetevőket kell tartalmazniuk.
Cosmébio minősített natúrkozmetikumok
Cosmebio "Professional Association for Natural, Ecological and Organic cosmetics." - 2002-ben 10 kozmetikai laboratórium együttműködése révén jött létre, kritériumokat állítva az ökológiai és természetes kozmetikumoknak, amelyekre a biogazdálkodások támaszkodhatnak, valamint átláthatóságot és biztonságot nyújtanak a fogyasztók számára. A Cosmebio így támogatja a bio-összetevők és a környezetbarát technológiák fejlesztését.
A bio-pecsét kritériumai a következők:
- Legalább 95%-ban természetes összetevőket tartalmaz, vagy természetes forrásból származik.
- A növényi összetevők legalább 95%-a biogazdálkodásban termelt.
- A termék tartalmának legalább 10%-a biogazdálkodásban termelt.
ECOCERT minősítés
Az ECOCERT egy nemzetközileg is ismert francia biominősítés, amely 2002 óta vizsgálja a kozmetikumok összetételét, valamint természetes és ökológiai minőségét.. Ma ECOCERT az egyik leghíresebb a natúrkozmetikumok szabványosítása terén, illetve nagy bizalmat élvez a termékek szigorú ellenőrzése és értékelése során.
Alapvető követelmények:
- A nyersanyagoknak megújuló forrásból kell származniuk, valamint környezetbarát és kíméletesen módon kell feldolgozni.
- A termékeknek GMO-k (genetikailag módosított szervezetek), parabének, fenoxietanol, nanorészecskék, szilícium, PEG, szintetikus illatanyagok és színezékek, valamint állati termékek menteseknek (kivétel, amit maguk az állatok termelnek, pl. méz, tej) kell lenniük.
- A csomagolás legyen biológiailag lebomló vagy újrahasznosítható.
Továbbá különbséget kell tenni az ECOCERT Organic Cosmetic:
- A természetes összetevők legalább 95%-a növényi eredetűnek kell lennie, legalább 10%-ának az anyagoknak bio termesztésből kell származnia.
És ECOCERT natúrkozmetikumok között:
- A természetes alapanyagból legalább 50% növényi nyersanyag, és az anyagokn össztömeghez képest legalább 5 %-nak az ökológiai gazdálkodásból kell származnia.
ICEA minősítés
A "Környezetvédelmi és Etikai Minősítő Intézet" (ICEA) egy olyan szervezet, amely elsősorban olyan vállalatokat ellenőriz és minősít, melyek tevékenységeik során különös figyelmet fordítanak a munkavállalói, fogyasztói jogok tiszteletben tartására valamint a természeti értékek védelmére. Mintegy 13.000 termelő ellenőrzéséért felelnek, akiknek szigorú etikai, környezetvédelmi és szociális követelményeknek kell megfelelniük.
ICEA Eco biokozmetikai minősítés:
- A felhasznált alapanyagok ökológiai gazdálkodásból vagy vadon gyűjtésből származnak.
- A termék és annak csomagolása sem tartalmaz emberi egészségre és környezetre káros anyagokat.
- Nem növényi, esetlegesen káros, tehát allergén, irritáló vagy potenciálisan az egészségre ártalmas anyagok használata tilos.
- Környezetszennyezés csökkentése a felesleges, nem újrahasznosítható csomagolás mellőzésével (egyszeres csomagolás alkalmazása, újrahasznosított csomagolás)
- Nyersanyagok csak minimális mértékben lehetnek toxikusak és semmilyen előre látható hatással nem lehetnek az emberekre.
- A nyersanyagoknak a bőrrel kompatibiliseknek kell lenniük.
USDA Organic minősítés
Ez a címkét az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma ítéli oda. A bio minősítés során a teljes termelési rendszert vizsgálják. Az USDA-minősített termékek leírása a következő:
- 100%-ban bio, organikus gazdálkodásból származó és bio módon feldolgozott összetevőket tartalmazhatnak
- vagy minimum 95%-ban organikus gazdálkodásból származó és bio módon feldolgozott összetevőket tartalmaznak. A maradék összetevők szerepelnek az USA hivatalos Nemzeti Bio termék lajstromában.
Forrás: https://www.ecco-verde.hu/temak/minositesek