Állatkísérlet-mentes egyszeregy
Amikor elkezdtem az állatkísérlet-mentes életmód iránt érdeklődni, nagyon nehezen igazodtam ki a drogériákban, elég nehéz volt fejben tartani ezt a rengeteg márkát. Éppen ezért a mai cikkemben a lehető legegyszerűbben összeszedem a legfontosabb információkat ezzel kapcsolatosan.

Ugyan a blogomon van letölthető, megtekinthető és drive-ra feltöltött márkalista is (ezekhez ITT férhettek hozzá), vásárlás közben sokszor nem kivitelezhető ezek böngészése, kinyomtatása, állandó figyelése, így sokkal egyszerűbb, ha mi magunk megismerjük a legalapvetőbb információkat, amik alapján később könnyebben el tudjuk dönteni, hogy az adott termék valóban állatkísérlet-mentes vagy sem. Ebben segít a mai cikkem először részletesen levezetve, majd pár szóban összefoglalva a lényeget.
Általában állatkísérlet-mentesek:
1. A magyar márkák:
A magyar márkák általában állatkísérlet-mentesek, mivel már a 90-es években betiltották Magyarországon a kozmetikai termékek, a hadászati eszközök és az egyéb élvezeti cikkek tesztelését az állatokon (az állatok védelméről és kíméletéről szóló 1998. évi XXVIII. törvény értelmében).
- Így például állatkísérlet-mentes: Adrienne Feller, Azure, Bánfi, Blueberry-Cosmetics, Coconutoil Cosmetics, Eszterkrém, Happy Skin, Helia-D, Kell a púder!, Love2Smile, Manna, Manu szappan, Panni Cosmetics, Phi, PomPom, Sheila, VeraNatura manufaktúra, Vintage Beauty, Yamuna stb.
- Félig-meddig kivételt képeznek ez alól azok a márkák, amiket nagy cégóriások felvásároltak, így például a Baba állatkísérlet-mentes márka állatkísérleteket végző cégcsoport (Unilever) tulajdonában.
- Illetve nem állatkísérlet-mentes az a márka, amelyet ugyan magyar származású álmodott meg, a terméket forgalmazzák olyan országban, ahol kötelező állatkísérletet végezni, ilyenek például Minya Viktória híres illatai is, hiszen ezeket forgalmazzák Kínában is. Őszinte leszek, én évek óta foglalkozom ezzel a kérdéssel, de eddig csak ezt az egy kivételt találtam erre az esetre, nem tudok más olyan magyar származású márkáról, amelyet Kínában forgalmaznának.
2. Sajátmárkás termékek:
A nagyobb drogériák (DM, Müller, Rossmann) sajátmárkás termékei mind állatkísérlet-mentesek, ráadásul a legtöbb esetben ezen márkák termékein logó vagy felirat jelöli azokat, amelyek állati eredetű összetevőt sem tartalmaznak.
- DM: Balea, Balea Colornique, Balea MEN, Alverde, babylove, Denkmit, Dontodent, ebelin, Jessa, Langhaarmädchen, LVLY, MOЙ by Stefanie Giesinger, réell'e, SauBär, SEINZ., SUNDANCE, s.he stylezone, trend IT UP stb.
- Müller: Artist hajápolás, Aveo, Aveo men, Barfuss, Body & Soul, Pflanzenkozmetik, Terra Naturi stb.
- Rossmann: Isana, Alterra, Babydream, Domol, Prokudent, Rival de Loop, Rival de Loop Young stb.
A nagyobb drogériákban az alábbi dekorkozmetikai márkák biztosan állatkísérlet-mentesek:
- DM: 183 days, s.he stylezone, trend IT UP, Alverde, ebelin
- Rossmann: Alterra, Catrice, Essence, Lovely, Revolution, Rival de Loop, Rival de Loop Young
- Müller: Aveo, Benecos, Catrice, E.l.f Cosmetics, Essence, Lavera, L.O.V, Sleek, Terra Naturi
- Emellett a Müllerben forgalmaznak több olyan dekorkozmetikai márkát is, amik maguk ugyan állatkísérlet-mentesek, az anyavállalatuk nem az, többek között ilyen például a Logona, a Logocos és a SANTE Naturkosmetik is.
Természetesen ezeken túl is találni még hasonló boltokat, azonban a közhiedelemmel ellentétben az Yves Rocher nem tartozik ezek közé, ugyanis a cég végez állatkísérleteket.
5. Bizonyos webshopok:
Vannak olyan webshopok ahonnan csak állatkísérlet-mentes termékeket lehet rendelni, vagy jelölik, hogy mely márkák felelnek meg ennek a kritériumnak:
- Pink Panda, ahol minden termék állatkísérlet-mentes és több vegán terméket is találhatsz a webshopjukon, azonban forgalmaznak olyan márkákat is, amelyek ugyan állatkísérlet-mentesek, az anyavállalatuk nem az.
- Az Ecco Verde oldalán rengeteg natúrkozmetikai márkát találhatunk, ezek majdnem mind állatkísérlet-mentesek, de szerencsére a márkák leírásánál ez mindig jelölve van, és a logók alapján is könnyen tájékozódhatunk.
- A Beauty Bay az egyik kedvenc oldalam, ahonnan rengeteg sminkterméket beszereztem már az itthon különben nem kapható high end márkák kínálatából. Szerencsére ezen az oldalon külön jelölik az állatkísérlet-mentes márkákat, sőt, külön a vegán termékekre is tudunk szűrni.
- Illetve mindenképpen fontosnak tartom megemlíteni az Eden Perfumes oldalát, ahonnan a világ leghíresebb, legnevesebb parfümjeit kaphatjátok állatkísérlet-mentes és vegán verzióban.
Általában állatkísérletesek:
1. MLM, piramis, katalógusos rendelős:
Az ilyen cégek esetében rettentő nehéz információt szerezni. A tanácsadók, árusítók szinte minden esetben esküt tesznek rá, hogy az adott márka, adott termék állatkísérlet-mentes, a felső vezetés, tulajdonosi réteg, ügyfélszolgálat pedig szinte mindig elérhetetlen vagy nem válaszol a feltett kérdésekre. Azonban személyes tapasztalataim alapján akármit is mond nekünk az adott márka tanácsadója, értékesítője, a legtöbb esetben előbb vagy utóbb kiderül, hogy az adott márka nem állatkísérlet-mentes. Amikről biztosan tudni már, hogy végeznek állatkísérleteket:
2. Megtévesztő marketing és félinfók:
Vannak márkák, amiket sokan állatkísérlet-mentesnek gondolnak, pedig végeznek állatkísérleteket. Az alábbiak mind végeznek állatkísérletet, ennek ellenére köztudatban valamiért állatkísérlet-mentes márkaként élnek:
- Yves Rocher
- NUXE
- Farmasi, Avon és társai
- Annemarie Börlind
- Dr. Hauschka (a cég maga állatkísérlet-mentes, de az anyavállalata nem az)
3. Cégcsoportok:
Vannak hatalmas vállalatok, amelyek mindamellett, hogy állatkísérleteket végeznek, rengeteg állatkísérletes márka és termék van a tulajdonukban. Szerencsére a legtöbb terméken szerepel az anyavállalat logója is, így ha ezeket megjegyezzük, mindjárt könnyebb dolgunk van:
- Coty: Alexander McQueen, Bourjois, Bruno Banani, Burberry Beauty, Calvin Klein, Chloé, David Beckham, Davidoff, Dolce & Gabbana, Escada, Gucci, Guess, Hugo Boss, James Bond, JOOP!, Katy Perry Perfumes, Lacoste (fragrances), Londa Professional, Marc Jacobs, Max Factor, Mexx, OPI Products, Rimmel, Sally Hansen, Stella McCartney, Wella stb.
- Estée Lauder: AERIN, Aramis, BECCA*, Bobbi Brown, Clinique, Darphin, Donna Karan Cosmetics, Estée Lauder, GLAMGLOW, La Mer, Lab Series, Le Labo*, MAC Cosmetics, Michael Kors Beauty, Origins, Prescriptives, Smashbox*, Too Faced*, Tom Ford Beauty, Tommy Hilfiger Toiletries stb.
- Henkel: Fa*, Breck, Dial, Dry Idea, GLISS, got2b, Persil, Schwarzkopf, Nature Box* stb.
- Johnson & Johnson: Aveeno, Neutrogena, Johnson's, Clean & Clear, Dabao, Listerine, Rembrand, Korres* stb.
- L'Oréal: L'Oréal Professionnel, Kérastase, Redken, Matrix, Pureology, Shu Uemura Art Of Hair, L'Oréal Paris, Garnier, Maybelline New York, NYX Professional Makeup*, Lancôme, Giorgio Armani, YSL Beauty, Kiehl's, IT Cosmetics, shu uemura, Clarisonic, Diesel, Viktor & Rolf, Ralph Lauren, Maison Margiela, La Roche-Posay, Skinceuticals, Essie, Urban Decay*, Cacharel, Guy Laroche, Paloma Picasso, Fitne*, Heliotrop*, Ihre Klassiker*, Logocos*, Logona*, SANTE Naturkosmetik* stb.
- Procter & Gamble: Aussie*, Braun, Head & Shoulders, Pantene, Jar, Safeguard, Tide, Ariel, Lenor, Old Spice, Secret stb.
- Shiseido: Shiseido,Bare Escentuals, BareMinerals*, NARS
- Unilever: Axe, Baba*, Cif, Coccolino, Domestos, Dove*, Lakmé, Love Beauty & Planet*, Persil, Rexona, Signal, Vaseline, Hourglass* stb.
A fenti listában a csillaggal jelölt márkák állatkísérlet-mentesek (csak az anyavállalatuk nem az), erről a kérdésről még 2017-ben írtam részletesen. Azóta pedig a Dove, a Fa, a Love Beauty And Planet és a Nature Box kapcsán is szóba került már ez a téma a blogomon.
Összefoglalva:
Biztosan állatkísérlet-mentesek:
- A magyar márkák, kivétel a nagy cégcsoportok birtokában lévők (például Baba) és a Kínában árusított egy-két márka (például Minya Viktória parfümei), de a drogériás magyar kínálat alapvetően CF.
- A nagy drogériák (DM, Rossmann, Müller) sajátmárkás termékei.
- A dekorkozmetikai termékek közül a drogériákban a saját márkás termékeken kívül: Benecos, Catrice, E.l.f Cosmetics, Essence, Lavera, L.O.V, Lovely, Revolution, Sleek stb.
- Azok a márkaboltok, ahol csak állatkísérlet-mentes márkát árulnak: Lush, The Body Shop, Krémpatika, Yamuna, Blueberry-Cosmetics, Kell a púder!, Adrienne Feller stb.
- Bizonyos webshopok: Pink Panda, ahol minden termék állatkísérlet-mentes, Ecco Verde, ahol részletes leírást kapunk erről, Beauty Bay, ahol külön kereshetünk erre is stb.
Általában állatkísérletesek:
- MLM, piramis, katalógusos rendelős márkák: Farmasi, Nuskin, Avon, Oriflame, Amway stb.
- Vannak márkák, amik a köztudatban CF-ként élnek, ennek ellenére végeznek állatkísérleteket. Például: Yves Rocher, NUXE, Farmasi, Avon, Annemarie Börlind stb.
- Cégóriások, amelyek mindamellett, hogy állatkísérleteket végeznek, rengeteg állatkísérletes márka és termék van a tulajdonukban. Szerencsére a legtöbb terméken szerepel az anyavállalat logója is, így ha ezeket megjegyezzük, mindjárt könnyebb dolgunk van: Coty, Estée Lauder, Henkel, Johnson & Johnson, L'Oréal, Procter & Gamble, Shiseido, Unilever